Správný průběh odměňování

Pokud existuje něco, čím můžete nevědomky svůj postup k úspěchu brzdit, je to odměňování. Pokud to totiž nebudete dělat správně, nikdy se pravděpodobně nedostanete do fáze, že pejsek bude plnit povely pro radost, ale zůstanete zaseklí v začarovaném kruhu nonstop odměňování pamlsky a hračkami už navždy.

Prvním kritériem pro správné odměňování je OZNAČENÍ správného chování. Za označení můžeme považovat slovo (nejčastěji ‘ano’), kliknutí na klikru a jiné. Vyberte si co Vám vyhovuje nejvíce, my jsme během výcviku nejvíce přilnuli ke slovnímu označení. To má totiž nespornou výhodu a to, že hlas máte vždy s sebou, můžete reagovat pohotově a kdykoliv. Rozhodně ale klikr nezatracujeme, sami ho rádi využíváme při plánovaném tréninku nových triků, ovšem při neplánovaném procvičování třeba venku při procházce je slovní označení k nezaplacení. Toto slovo/zvuk je opravdu důležité, protože během tréninku se pro psa stane samo o sobě odměnou a jakýmsi ujištěním, že co dělá, dělá správně. Do jisté míry tak v pozdních fázích tréninku nahrazuje pamlsek/hračku (nikdy je však nenahrazuje úplně!!).

ODMĚNA je neodmyslitelnou součástí tréninku. Pokud jde o pamlsky, je opravdu důležité, abyste našli to, co Vašemu pejskovi chutná tolik, že by se pro to na hlavu stavěl. Nám se osvědčily domácí pamlsky pečené z vnitřností či masa, z kupovaných věcí jsou to pro nás rybí sendviče a třeba obyčejné piškoty. Velkým úspěchem může být i často využívaný i krmný sýr. Někteří nepohrdnou ani kousky zeleniny např. mrkve, u nás to ovšem neprošlo.  Je tedy důležité si pro pejska sestavit takový TOP5 seznam pamlsků (možná bude potřeba ho sem tam aktualizovat), ze kterého pak budete čerpat při cvičení všeho nového, včetně chůze na vodítku.

Snad nejdůležitější ze všeho je NAČASOVÁNÍ! Pejsek se učí v horizontu několika vteřin. To znamená, že chování, které správně označíte, nakonec dostanete. Pokud budete mít špatné načasování, pejsek bude při výcviku s největší pravděpodobností zmatený a i jednoduché věci vám budou trvat věky (pokud se je pejsek vůbec naučí). Jakmile pejsek provede požadované chování, máte asi 1 vteřinu na to, abyste chování označili. Pokud se netrefíte do tohoto časového horizontu, pejsek už nejspíš nebude vědět, za co ho chválíte.

Správné odměňování by tedy mělo vypadat takto:

povel -> provedení cviku -> označení v horizontu 1 sekundy -> 1 volná vteřina -> odměna

Pauza mezi OZNAČENÍM a ODMĚNOU je nezbytná, odděluje jejich průběh a při pozdějším odbouráváním pamlskování je naprosto klíčová. Ze začátku je tento interval velmi krátký, aby si pejsek spojil odměnu s označením, avšak při všech cvicích je potřeba zvážit, kdy je vhodná doba začít odměnu v rámci sekund oddalovat.

Nejčastější chyba je pravděpodobně v tom, že správné chování dobře označíte, ale ruku už u toho máte v pamlskovníku. Psi jsou chytří a většinou se lépe učí pomocí řeči těla, tzn. vašich gest, než pomocí zvuků. Pejsek si tedy zafixuje spíš to, že vidí vaší ruku v pamlskovníku a ne to, že jste klikli nebo řekli ano. Nechtíc se tak můžete dostat do bodu, kdy vás pejsek poslouchá jen tehdy, když máte na pasu připnutý pamlskovník a to opravdu nechceme. 
Co je jackpot? To je několikanásobná odměna za nějaké extrémně dobré chování. Buď nějaké, které nám pejsek nabídne sám, aniž bychom se ptali a je správné, nebo pokud cvičení ztížíme, ale pejsek je na první pokus úspěšný.

Stále hledáte ty správné pamlsky pro cvičení?

Tak i s tím Vám pomůžeme! 🙂 Na našem E-shopu jich máme celou hromadu, nicméně my osobně doporučujeme pro cvičení jedině jednu z těchto dvou variant 🙂

Výcvikové pamlsky treska, kelpa, spirulina 400g

Výcvikové pamlsky kachní s arktickým krillem 400g

P.S.: Nezapomeňte při nákupu zadat slevový kód „KURZ-TAHANI“ (bez uvozovek) a získejte 10% slevu! 🙂